Milyonlarca Çalışana Enflasyon Şoku: Maaş Zamları Eridi, TÜİK Güven Kaybetti

Haziran ayı enflasyon verileri açıklandı. ENAG ve TÜİK’in rakamları arasındaki fark büyüyor. TÜİK, haziran ayı enflasyonunu %1,64 olarak açıkladı. ENAG ise haziran ayı enflasyonunu daha yüksek bir oranla duyurdu. Bu gelişme, memur ve emeklilerin maaş zamlarını düşürdü. Uzmanlar, TÜİK’in güvenilirliği konusunda endişelerini dile getirdi.

TÜİK’E GÜVEN SORGULANIYOR

Ekonomist Prof. Dr. Öner Günçavcı, TÜİK’in açıkladığı enflasyon oranının kamuoyunda güven kaybına yol açtığını belirtti. Günçavcı, “Açıklanan verilerle kamuoyunun güvenini sarsıyoruz,” dedi. Ekonomist Cem Çakmaklı ise “TUFE Haziran ayı %1,6 geldi. İTO %3,2 gelmişti,” diye konuştu. Çakmaklı, bu farkın açıklanması gerektiğini vurguladı.

ZAM ORANLARI DÜŞTÜ

Ekonomist Selçuk Geçer, açıklanan enflasyon verileri sonrasında zam oranlarını paylaştı. İşçi ve Bağkur emeklisi %24,73 zam alırken, memur emeklisi %19,31 zam alacak. Geçer, “Kira zammı bu ay yenilenecek sözleşmeler için %65,07 oldu. Nasıl, iyi mi?” dedi.

GEÇMİŞ VERİLERLE KARŞILAŞTIRMA

Ekonomist Mustafa Sönmez, geçmiş yılların haziran enflasyonlarına dikkat çekti. Sönmez, bu yılki enflasyonun önceki iki yıla göre düşük, ancak daha önceki yıllardan çok da ayrışmadığını belirtti. “Dezenflasyon demek için en azından %1’e inmiş olmalıydı. TÜİK, güven vermiyor, doğru ölçmüyor,” dedi.

Merkez Bankası Eski Başekonomisti Prof. Dr. Hakan Kara da “Memur ve emekliye daha az ücret artışı yapmak için bütün kamu zamları Temmuz’a ertelendiğinden Haziran enflasyonu epey düşük çıktı. Bir aylık değere bakıp bunu trend olarak görmek pek sağlıklı değil.” görüşünü dile getirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir